چه چیزهایی باعث افسردگی می‌شود؟

فهرست مطالب

چه چیزهایی باعث افسردگی می‌شود؟

افسردگی بیماری ناتوان‌کننده‌ای است که هم جسم و هم روان فرد را درگیر می‌کند. علائم جسمی بر اشتها، خواب، وزن، میزان انرژی و میل جنسی فرد تأثیر می‌گذارند. علائم روانی بسیار متنوع هستند و طیف گسترده‌ای از مشکلات فکری و روانی را در برمی‌گیرند. فرد مبتلا ازنظر ذهنی فلج می‌شود. تصور واقعی از خود را از دست می‌دهد و از انجام‌دادن فعالیت‌های روزمره و شغلی باز می‌ماند. تحقیقات نشان داده است که، مجموعه‌ای از عوامل ارثی، زیستی، محیطی و روانی بر شروع یا پیشرفت افسردگی تأثیر می‌گذارند. در این مطلب در مجله روانشناسی سلامت در سایت سیب می‌بینیم که چه چیزهایی باعث افسردگی میشود. باتوجه‌به گستردگی این عوامل، در این مقاله تنها به بخشی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کمبود چه چیزی باعث افسردگی میشود؟

تغذیه در خلق‌وخوی ما بسیار نقش مهمی دارد باتوجه‌به این نکته این سؤال، که کمبود چه چیزی باعث افسردگی میشود، یک سؤال رایج است. کمبود یا تنظیم‌نبودن موارد تغذیه‌ای زیر ممکن است موجب ایجاد افسردگی شود یا وضعیت یک فرد افسرده را بدتر کند:

  • اسیدهای چرب امگا3؛
  • منیزیوم؛
  • ویتامین‌های ب و د؛
  • آهن؛
  • اسیدهای آمینه ضروری؛
  • روی و ید.

حال سؤال اینجاست که دانستن این عوامل چه اهمیتی دارد؟

ازآنجاکه افسردگی بیماری بسیار شایعی است، هیچ‌کس نمی‌تواند مطمئن باشد که این بیماری به سراغ او نمی‌آید. دانستن عوامل مؤثر بر شروع بیماری و معیارهای تشخیصی افسردگی، که در مطالب قبلی به آن‌ها اشاره شد، به ما کمک می‌کنند که درصورت شروع علائم برای خود و اطرافیان به بیماری افسردگی فکر کنیم و پیش از استقرار و تشدید بیماری به فکر درمان آن باشیم.

برای پیشگیری چه باید کرد؟

همان‌ طور که ذکر شد، برای پیشگیری و جلوگیری از پیشرفت بیماری دانستن عوامل مؤثر بر شروع بیماری و معیارهای تشخیصی افسردگی بسیار مهم و کمک‌کننده‌ هستند. وقتی فردی با اتفاقات مهم و اساسی در زندگی نظیر سوگ عزیزان، طلاق، از دست دادن شغل یا مهاجرت مواجه می‌شود، نیاز به حمایت عاطفی و فکری بیشتری دارد و این وظیفۀ اطرافیان است که به او کمک کنند.

مثلاً افرادی که در معرض عوامل ذکرشده قرار می‌گیرند بهتر است از دیدن فیلم‌های غمگین‌کننده، معاشرت با افراد منفی‌نگر و کسانی که خود مبتلابه افسردگی هستند ولی تحت درمان قرار ندارند اجتناب کنند. افرادی هم که سابقۀ قبلی افسردگی دارند باید مراقب عود آن در اثر عوامل ذکرشده باشند و درصورت شروع علائم به فکر درمان باشند.

اگر درمورد عوامل موثر بر افسردگی سؤالی دارید، می‌توانید در قسمت نظرات سؤال خود را مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به سؤال شما پاسخ دهند.

پرسش‌وپاسخ

  1. کمبود چه چیزی باعث افسردگی میشود؟ کمبود بعضی ویتامین‌ها مانند ویتامین‌های خانوادۀ ب و بعضی مواد معدنی مانند روی و ید ممکن است موجب ایجاد افسردگی شود.
  2. عوامل افسردگی چیست؟ مهم‌ترین عامل در ابتلا به افسردگی استعداد ژنتیکی فرد است. جدای از این مورد، در افراد مختلف عوامل متفاوتی ممکن است موجب ایجاد افسردگی شوند.
  3. چه کسانی شانس بیشتری برای ابتلا به افسردگی دارند؟ کسانی که استعداد ژنتیکی ابتلا به افسردگی دارند و کسانی که هم‌زمان یا متوالی با چند مورد از عوامل افسردگی مواجه می‌شوند شانس بیشتری برای ابتلا به افسردگی دارند.

 

منابع
https://psychcentral.com
https://www.webmd.com

پرسش و پاسخ

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}